دپارتمان روانشناسی و جامعه شناسی

دپارتمان جامعه شناسی و روان شناسی شامل همه گرایش‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، یکی دیگر از دپارتمانهای موسسه پژوهش‌یار است که در امر ارائه خدمات مشاوره و نگارش پایان نامه ومقالات استخراجی از پایان نامه و مقاله ISI در خدمت دانشجویان و پژوهشگران گرامی است. دپارتمان جامعه شناسی و روان شناسی در موسسه پژوهش‌یار متشکل از اساتید و پژوهشگران برتر دانشگاهی است که با تجربه کافی آماده ارائه خدمات به متقاضیان می باشد.

گرایشهای روانشناسی که در این موسسه خدمات مربوط به نگارش پایان نامه و مقاله آن انجام می شود عبارتند از:

 • روانشناسی خانواده درمانی
 • روانشناسی شناختی
 • روانسنجي
 • روانشناسي‌صنعتي‌ و سازماني‌
 • روانشناسي باليني کودک و نوجوان
 • روانشناسي باليني
 • روانشناسي‌عمومی

به متقاضیان کمک می کند تا درحین تدوین پایان نامه به مراحل اجرایی آن آشنا شده و در نهایت بتوانند مقالات ISI و یا ISC ، علمی پژوهشی و حتی کنفرانسی از پایان نامه خود منتشر کنند.

وضعیت گرایش های زیر ممکن است در خارج از کشور ما متفاوت باشد. با اینحال، اطلاعات زیر خلاصه ای از مهمترین نکته ها در رابطه با هر گرایش باشد.

 1. روانشناسي‌عمومي‌

نسبت به گرایشهای روانشناسی بالینی و روانشناسی بالینی کودک، پذیرشهای بیشتری در کنکور ارشد دارد و رقابت درش ساده تر است. از تخصص به آن معناکه در گرایش بالینی مطرح هست، اینجا خبری نیست و خود دانشجو باید به دنبال علاقه اش برود، کارگاه شرکت کند و … .

فعالیتهای عمده ای که یک فارغ التحصیل روانشناسی عمومی میتواند انجام دهد عبارتند از :

کارهای پژوهشی، تحقیقاتی، آموزشی در مراکز مختلف آموزشی (مدارس، دانشگاهها و … ).

میتوانند کارهای درمانی هم انجام دهند و با احراز شرایط، مجوز فعالیت هم دریافت کنند. اما:

تفاوت این گرایش با گرایش بالینی و بالینی کودک و خانواده درمانی در این است که در فهرست دروس مطالعاتیشان در ارشد و دکتری، دروس عملی درمانی وجود ندارد.

 1. روانشناسيباليني

بین خیلی از دانشجویان ایرانی، به گل سرسبد گرایشهای روانشناسی معروف است. طرفداران بسیاری بین داوطلبان کنکور و علاقه مندان به روانشناسی دارد و رقابت درش هم به همان اندازه بالاست. فعالیتهای عمده ای که یک فارغ التحصیل روانشناسی بالینی میتواند انجام دهد عبارتند از:

 • واضحاً اینجا کارِ درمانی در اولویت است: تشخیص و درمان بیماری های مختلف روانی در زمینه های مختلف، کار با معتادین، درمانهای گروهی، مشاوره و …
 • کارهای آموزشی و پژوهشی در مراکز مختلف آموزشی، برگزاری کارگاههای آموزشی و …

۳٫روانشناسي باليني کودک و نوجوان

بین برخی، به برادر روانشناسی بالینی معروف است. به این معنا که شباهتهای بسیاری بین این دو گرایش وجود دارد. فعالیتهای عمدهای که یک فارغ التحصیل روانشناسی بالینی کودک میتواند انجام دهد عبارتند از:

 • واضحاً کار درمانی با کودکان و نوجوانان در اولویت است. پرداختن به امور و مشکلات کودک و نوجوانان و سپس کار با سایر گروههای سنی در فهرست کاری این افراد دیده می‌شود.
 • تشخیص و درمان بیماری های مختلف روانی در زمینه های مختلف، کار با معتادین، درمانهای گروهی، مشاوره و … .
 • کارهای آموزشی در مراکز مختلف آموزشی، برگزاری کارگاهها و …

 

۴٫روانشناسي‌ صنعتي‌ و سازماني‌

از جدیدترین گرایش‌های روانشناسی در ایران و جهان است. آینده بسیار خوبی دارد. در ایران فقط دو دانشگاه اصفهان و اهواز در این گرایش دانشجو میپذیرند. در ایران این گرایش هنوز وارد مقطع دکتری نشده است. به مسائلی می‌پردازد از این دست:

 • طراحی و اجرای برنامه های گزینش کارکنان
 • تحلیل ابزامات شغلی، آزمونهای روانشناختیِ ارزیابی مهارتها
 • ارزیابی کارایی کارکنان
 • کمک به سازمان جهت تحول و رشد و پیشرفت
 • مشاوره به مدیران در زمینه های مدیریتی، کارکنان، استراتژیهای بازاریابی و ..
 • بهبود کیفیت ارتباطات انسانی درمحیط کار
 • طراحی سیستم های مدیریت منابع انسانی و طراحی محیط فیزیکی در اداره و سازمان

 

۵٫روانسنجي

روان سنجي، گرايش سوم مجموعه روان شناسي است كه كمترين تعداد داوطلب و در عين حال كمترين تعداد پذيرش را دارا است‌. روان سنجي عمدتاً با آمار، شيوه‌هاي سنجش در آموزش و پرورش و یادگيري، ارزيابي‌هاي روانشناختي از طريق آزمون‌‌هاي رواني و شيوه‌هاي گزينش و سرند كردن در ارتباط است‌.كارشناس ارشد روان‌سنجي مي‌تواند به كار اجراي آزمون‌‌هاي رواني – تشخيصي، سنجش هوش، ويژگي‌‌هاي شخصيتي، آسيب‌هاي مغزي، عقب ماندگي‌هاي ذهني، ارزيابي در آموزش و پرورش، سازمان سنجش و داده‌پردازي مشغول گردد. يا به همراه يك تيم درمان در كلينيك‌‌هاي روان شناختي مشغول به كار گردد.

هدف از تحصيل در اين گرایش، تربيت افرادي است كه با جنبه‌هاي نظري و كاربردي در زمينه‌هاي مربوط به اندازه‌گيري و ارزيابي خصوصيات مختلف افراد انساني و مهارت‌هاي او، آشنايي كافي داشته و توانايي بكارگيري آن را در موقعيت‌هاي شغلي در آموزش و پرورش داشته باشد. فارغ‌التحصيلان اين گرایش با استفاده از تئوري كلاسيك اندازه‌گيري به سنجش ويژگي‌هاي پنهان افراد مي‌پردازند و از سويي ديگر با طراحي انواع آزمون‌ها (تحصيلي، هوش و استعداد، استخدامي و …) در سطوح وسيعي به سنجش آموزشي و تربيتي افراد مشغول‌اند. اجراي آزمون‌هاي رواني در امر تشخيص، همواره ياري رسان متخصصان بوده است.

 

 1. روانشناسی شناختی

در ایران این گرایش از کنکور ۹۱-۹۰ وارد مجموعه گرایشهای روانشناسی شده و دانشجو میپذیرد. آن هم به تعداد انگشت شمار. اگر به موضوعات شناختی (حافظه، تفکر، شناخت و … ) و فیزیولوژیکی مغز علاقه دارید، این گرایش میتواند پاسخگوی خوبی به علاقه‌های شما باشد. این گرایش از کنکور ۹۳ به بعد از مجموعه شاخه های رشته روانشناسی جدا شده است.

 

 1.  روانشناسی خانواده درمانی

یکی از شاخه های روانشناسی بالینی است با تمرکز بر خانواده. فرق روانشناسی خانواده درمانی با مشاوره خانواده در عمق و شدت مشکلات است.

روانشناسی خانواده درمانگر عمدتاً به دنبال حل مشکلات عمیقتر خانواده است در حالی که در مشاوره خانواده مشکلات سطحی تر و ساده تر هستند.

زوج درمانی یکی از زیرشاخه های خانواده درمانی است. فارغ التحصیلان این رشته میتوانند با کودک و نوجوان هم کار کنند.

 

جامعه‌شناسی:

جامعه‌شناسی دانش بررسی جامعه است. این رشته علمی به بررسی جوامع بشری، برهم‌کنش‌های آنها، و فرایندهایی که جوامع را در وضعیت جاری‌شان نگاه داشته یا تغییر می‌دهد، می‌پردازد.

هدف از رشته کارشناسی ارشدجامعه شناسی پرداختن به تجزیه جامعه به بخش‌های تشکیل دهنده‌اش مانند انجمن‌ها، نهادها، گروه‌های هم‌جنس، هم‌نژاد یا هم‌سن، و بررسی نحوه برهم‌کنش فعال این اجزاء با همدیگر است. علاوه بر اینها، این علم موضوعاتی مانندطبقه اجتماعی، قشربندی، جنبش اجتماعی، تغییرات اجتماعی و بی نظمی‌هایی مانند جرم، انحراف، و انقلاب را مورد تحقیق قرار می‌دهد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل:  برنامه درسی (سرفصل) کارشناسی ارشدجامعه شناسی و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته کارشناسی ارشدجامعه شناسی، معرفی سایر رشته های ارشد و دکتری علوم اجتماعی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار رشته کارشناسی ارشدجامعه شناسی ارایه می شود.

گرایشهای رشته جامعه شناسی در مقطع کارشناسی ارشد که در این موسسه خدمات مربوط به نگارش پایان نامه و مقاله آن انجام می شود عبارتند از:

 • جامعه شناسی به روش تحقیق،
 • پژوهش اجتماعی،
 • جامع شناسی محض،
 • تحقیقات میدانی اجتماعی و …
Document

« با اطمینان و اعتماد کامل تمام امور پژوهشی خود را به ما بسپارید. »

زمان شروع پروژه شما فرا رسیده! ما در کنارتان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *